خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

ریا

  ریا مقوله ایست که چند وقتی فکرم رابه خود مشغول کرده است کسی باور نمی کند اما فکر می کنم  اگر جای بزرگمردان بودم اولین برنامه خودم را مبارزه با ریا قرار می دادم .

  به جای اینکه در خیابان ها به دخترانی که از سر و ضع نامناسبی دارند انتقاد کنم به ریای درون انتقاد می کردم.

  امروزه با هر کسی آشنا می شویم ما را ریز ریز به دنیای ریای خود فرو می برد، یا بهتر بگویم دوست دارد که ببرد .

  دوست دارم های بی حد و حساب و نشان دادن خودشان به طوری که اصلا نیستند اینها را از خانواده ریا می دانم.

  اما چون این روزها زندگی سخت و رقابت ها زیاد است دامنه ریاکاری به روابط نزدیکتر هم وارد شده است و گویی همه مردم دیگری را مثل رئیس خود ببینند و برای خود شیرینی از ریا استفاده میکنند.

  گاه انقدر ریا کار شده ایم که باید منت کارهایی را که برای خدا انجام می دهیم را بر سر همنوعان بگذاریمف حال آنکه رعایت حقوق دیگران از واجبات است و انجام کارهای خیر بعد از رعایت حقوق آمده است.

  رعایت حقوق یک هنجار و انجام امور خیریه یک ارزش است و به عقیده من در کوی نیکوکاری  کسی که حق دیگران را پایمال میکند راهی ندارد.

  از سویی دیگر هر یک از ما به دلیل کارهای و اعمال درست و غلط دیز و درشتی که در زندگی شخصی مان انجام داده ایم، هرگاه سخن از کار نیک. به میان بیاید همچون فرشته ای که گویی زمام امور را به دست ما سپرده اند از جا بلند می شویم وبی آنکه فکر کنیم کارهای خیر ما به چه کسی و برای چه کسی  سود دارد دامن از کف داده ، راهی سفر معنوی عمل خیر می شویم.

  این روزها میبینم که برای اینکه کسی از حق خود تجاوز کند پای نماز خوان بودن و جمعه به مکتب رفتن هایش را پیش میکشد، حال آنکه اگر کل شریعت را هم از بر باشی اما حقوق دیگران را پایمال کنی این نمازخوانی تو تنها اثر عکس دارد و وقتی من این را میشنوم میگویم همین نماز بر کمرش بزند که این گونه با آبروی اسلام بازی می کند.

  خب با خودتان  صادق باشید و رجوع کنید به درونتان ببینید چه مواقعی از فضیلت و دین به نفع خود استفاده کرده اید. چه جا هایی فکر کرده اید چون بنده خالص تر خدا هستید حق دارید ، حقی را از دهانی بگیرید ، به کسی حرفی بزنید که جایز نبوده است یا به خاطر لحظاتی رفتار شرفتمندانه انجام دادنتان روزها و شبهای شرافتمندانه دیگری را پایمال کرده اید.

  این روزها خیلی از ما خیرات می دهیم با پولی که هنوز مطمئن نیستیم که از راه درست به دست آمده باشد، که در این صورت خمس و زکات باید منت بگذارندبر سر پول ما که آن را پاک کرده اند و نه پول ما بر سر آن بینوایی که از خوردن حق او و امثالهم به چنین پولی دست یافته ایم.

  واجبات از مستحبات برترند و من چیزی را واجب تر از رعایت کردن حقوق دیگران نمی بینم. چه با قلب چه با اعضا و چه با زبان.


  این مطلب تا کنون 12 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : حقوق ,کرده ,انجام ,دیگران ,رعایت ,روزها ,رعایت حقوق ,حقوق دیگران ,
  ریا

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر